Jagiellonia (foto: uradna spletna stran kluba)
V Slovenijo prihaja Jagiellonia, ki je aktualni poljski prvak.
Letos imamo prvič v zgodovini dva slovenska kluba v konferenčni ligi. Žreb jima je namenil zelo različne nasprotnike iz vseh koncev Evrope. Olimpija je že igrala z nemškim Heidenheimom, avstrijskim LASK-om in finskim HJK-jem, Celjani pa so moči doslej merili s portugalsko Vitorio Guimaraes, turškim Bašakšehirjem in španskim Betisom. Poleg tega Ljubljančane čakata še severnoirski Larne in belgijski Cercle Brugge, Celjane pa ciprski Pafos in velški TNS.
Žreb pa je želel, da se bosta oba naša kluba pomerila tudi s poljsko Jagiellonio iz daljnega Bialystoka na beloruski meji. Grofje se bodo s Poljaki pomerili na domačem igrišču, Olimpijo pa v zadnjem krogu čaka gostovanje na daljnem vzhodu.
Bialystok je z 295.000 prebivalci deseto največje poljsko mesto in leži kakih 350 km od beloruske meje. Nogometni klub je dobil ime po plemiški dinastiji Jagiellonov, ki so igrali pomembno vlogo v zgodovini teh krajev med 14. in 16. stoletjem. Zgodovina kluba, ki igra na sodobnem štadionu Chorten Arena za 22.372 gledalcev, je vse prej kot preprosta. Današnji klub je nastal po drugi svetovni vojni kot Motor Bialystok, vendar si lasti zgodovino predvojnega kluba, ki je deloval med leti 1920 in 1938, potem pa zaradi finančnih težav propadel.
Predvojni klub so maja 1920 ustanovili vojaki 42. pehotnega regimenta poljske vojske pod imenom KSBZ 42 Pulk Piechoty, ki so ga nato kmalu preimenovali v Wojskowy Klub Sportowy 42 Pulk Piechoty, leta 1932 pa je dobil današnje ime Jagiellonia. Po drugi svetovni vojni je zamenjal nekaj imen, od leta 1955 pa spet nosi predvojno "plemiško" ime.
Leta 2007 se je Jagiellonia vrnila v Ekstraklaso, kjer je pred tem nazadnje tekmovala leta 1993, in od takrat naprej neprekinjeno igra na najvišjem nivoju. V tem času so dosegli nekaj zelo dobrih uvrstitev (3. mesto leta 2015 in 2. mesto v letih 2017 in 2018), največji uspeh pa so dosegli letos, ko so osvojili svoj prvi naslov državnega prvaka.
Tudi v tej sezoni jim gre odlično. Odkar so sredi septembra proti Lechu v Poznanu doživeli pravo katastrofo (0:5), so na naslednjih 13 tekmah v vseh tekmovanjih dosegli 10 zmag in tri remije. V konferenčni ligi so premagali København, Petrocub in Molde, v Ekstraklasi pa prav tako meljejo vse pred seboj, tako da so z Lechom in Rakowom v enakovrednem boju za vrh lestvice.
Tvorec teh izrednih uspehov v zadnjem obdobju je mladi, komaj 32-letni trener Adrian Siemieniec, ki v igralski karieri nikoli ni igral profesionalnega nogometa. Večino trenerske kariere je bil pomočnik Ireneusza Mamrota, s katerim je leta 2021 prišel v Bialystok. Najprej je vodil rezervno ekipo v četrti ligi, aprila 2023, ko je uprava Jagiellonie odpustila trenerja prvega moštva Macieja Stolarczyka, pa je pri rosnih 31 letih dobil priložnost na najvišjem nivoju. Sledil je čudežen vzpon, naslov prvaka v minuli sezoni in naziv poljskega trenerja leta.
Moštvo, ki ga vodi mladi trener, je zelo potujčeno. V prvi enajsterici redno igrata samo dva Poljaka, 20-letni vratar Slawomir Abramowicz in 29-letni defenzivni vezist Jaroslaw Kubicki. Za gole sta zadolžena španski veteran in kapetan Jesus Imaz (ki je dve leti starejši od trenerja) in Angolec Afimico Pululu, na levem krilu pa odlično igra iz angleškega Burnleya posojeni Makedonec Darko Čurlinov. V osrčju obrambe ob Špancu Adrianu Dieguezu zelo pomembno vlogo igra tudi Ljubljančan Dušan Stojinović, bivši nogometaš Celja, ki je pred kratkim podaljšal pogodbo z Jagiellonio do leta 2027.
Pred časom je v nekem intervjuju takole opisal Bialystok: "Po številu prebivalcev je podoben Ljubljani in je največje mesto na severovzhodu Poljske. Je pa Ljubljana za Bialystok metropola v vsakem pomenu besede. Drugače pa je tu veliko parkov in velja za najbolj gozdnato mesto v državi. Nekako bi rekel, da je mesto bolj sivo, tipično socialistično. Strogo središče ni pretirano veliko, na eni ulici so vsi lokali in to je to. Zna pa biti središče mesta dostikrat prazno, ker zunaj ni veliko ljudi. Gradi se dosti novih blokov in je zelo mirno, kar mi ustreza."
Bialystok je zelo nogometno mesto in štadion je odlično obiskan. Na petih evropskih tekmah v tej sezoni je bil povprečni obisk 16.617 gledalcev, največ proti Ajaxu v kvalifikacijah za ligo Europa (19.553), najmanj pa proti Moldeju v konferenčni ligi (12.478). Tudi v domačem prvenstvu je podobno. Na devetih tekmah v Ekstraklasi se je v povprečju zbralo 16.101 ljudi, največ seveda proti varšavski Legiji, ki je na Poljskem glavni magnet za občinstvo (20.029), najmanj pa proti Widzewu iz Lodza (13.076).
Minuli petek je Jagiellonia igrala zadnjo tekmo pred gostovanjem v Celju. Pred 14.579 gledalci je gostila zadnjeuvrščeni Slask iz Vroclava (s katerim se je Celje pomerilo leta 2015) in dve minuti pred koncem zapravila zmago, ko so gostje izenačili na 2:2. Trener Siemieniec je nekoliko premešal postavo, tako da so manjkali nekateri standardni igralci, tudi Stojinović, ki je vstopil šele v 86. minuti. Slask, ki trenutno za rešilnim 15. mestom zaostaja pet točk, je bil povsem enakovreden tekmec, kar samo potrjuje, da je poljska liga izredno izenačena.
Tekmo smo si lahko v neposrednem prenosu ogledali tudi na enem od naših športnih kanalov in po videnem sodeč Celje in Olimpija nista brez možnosti. Jagiellonia je nedvomno favorit proti obema, toda kakšne drastične razlike v kvaliteti ni.